S KUFŘÍKEM DO LÁZNÍ

Děti ze školní družiny tentokrát zjišťovaly, jaké to bylo cestovat do lázní před 100 lety a jaké věci si vezli hosté ve svých kufrech – pro některé bylo velkým překvapením, proč dámy jezdily do lázní s lodním kufrem, ve kterém by se dalo i přespat. Žáci se v prostorách Muzea luhačovického Zálesí převtělili do lázeňských hostů a seznámili se s některými významnými osobnostmi – každý si vylosoval známou osobnost a správným smeknutím klobouku se představil ostatním ( pro děti to bylo docela snadné, protože každá osobnost měla na své fotografii sepsaný stručný životní příběh a také spojitost s Luhačovicemi). Setkaly se např. vzájemně slavné dámy Adina Mandlová, Nataša Gollová i přední česká dramatická herečka Leopolda Dostalová. Ze známých pánů se zpřítomnili spisovatel Karel Čapek, hrabě Otto Serenyi, hudební skladatel Leoš Janáček, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, správce lázni Cyril Holuby, slovenský politik a lékař Pavel Blaho, český komik Vlasta Burian, herec Oldřich Nový, spisovatelé Alois a Vilém Mrštíkové, malíř Alfons Mucha a také architekt Dušan Samo Jurkovič. Děti nejvíc zaujala promenáda, kdy pánové smeknutím klobouku a mírnou úklonou vyjádřili pozdrav dámám procházejících se v širokých kloboucích a na závěr programu jsme si udělali procházku ke stěně slavných osobností, kde si každý žák našel svého představitele a zvěčnil se na fotografii, které si můžete prohlédnout na facebooku.